January 16, 2025 - ОТ Admin

Септични ями

Септична яма е съоръжение, предназначено за пречистване на отпадни води в малки количества. Това съоръжение се използва за локално очистване на отпадни битови и промишлени води там където няма изградена централна канализационна мрежа, или има специални изисквания към замърсяването на изхвърлените отпадни води в канализацията (например от кланици, сервизи за машини и автомобили с големи замърсявания с минерални масла и др.). Ямата не е съоръжение за окончателно пречистване на водите.


Конструкция


В модерното строителство се използват пластмасови изгребни резервоари или така наречени "PVC ECO" резервоари за изграждането на септичните ями, те са удобно и ефикасно решение за целта.

Втори варянт за изграждането на септична яма са стоманобетонни пръстени, койтп са предварително отляти и се поставят един-върху друг до постигане на желания обем на ямата. Съществува и трети вариянт за изграждане на септична яма или така наречената "Зидана яма", при този варянт се прави изкоп съобразен с обема на ямата и се редят или "зидат" камъни или тухли, което отнема драстично повече време за изграждането на септичната яма и оскъпява процеса на изработка.


Избор на място


Създадени са изисквания и норми за определяне мястото за изграждани на септични ями. Обикновено ямите не се изграждат на места с високи подпочвени води, или крайречни места подложени на чести наводнения. До ямата трябва да има достъп за механизирана техника за почистване, тъй като това е операция, провеждана с честота от 6 месеца до 5 години. Необходимо е ямата да се вентилира от миризливите и евентуално вредни газове. Поради това нейното разположение не трябва да бъде в близост до обитаеми помещения от собственика или неговите съседи. Изграждането на септична яма трябва да се направи по-далеч от 10 метра от сградата по посоката на наклона и подпочвените води. Попивните полета се изграждат на 20 метра от сградата по посока на наклона на терена. Отстоянието от кладенци и сондажи за питейна вода да е по-голямо от 100 метра, за да се обезпечи необходимото биологично пречистване. Цялата конструкция – отходна канализация, септична яма, вентилационни отдушници и попивни полета, трябва да са разположени в двора на собственика.


Конструктивни особености

Изискванията към канализационната мрежа, свързваща източника на отпадни води и септичната яма, е свързването да се направи с прави тръби без завой, за да се предотврати задръстване. Наклонът на канализацията да е 3% или повече.

При изграждането на двукамерна (или повече) септична яма, първата камера трябва да е по-голяма от 50% от общия обем. Това изискване е само заради натрупването в първата камера на значителна част от съдържанието на твърди частици и органични вещества.



Ние от АС Строй Инженеринг предпочитаме вариянт едно и две, тъй като техничното време за направата на септична яма е по-малко и процеса по изграждането и е по-евин и ефикасен за клиентите ни. При изгражданер на септична яма тип пластамасов изгребен резервоар в направения изкоп се поставя резервоара и не е необходимо изкопа да се посипе с фракция или речен камък, тъй като отпадъчните води не попиват в почвата. При вариянт две, се посипва изкопа с фракция или речен камък и се прави подложка преди да се поставят пръстените, за да може да се осигури безпроблемно попиване на отпадъчните води.


Ако имате нужда от изграждане на септична яма, можете да използвате бутона в сайта ни "Поискай оферта" или да ни позвъните.